Статистика, політика, суспільство (easternwestern) wrote,
Статистика, політика, суспільство
easternwestern

Вибори 2004

Останні тижні у всіх на слуху річниця майдану і взагалі нічого не чути про десятиліття майдану 2004.

Тим часом саме тоді у нас виникла поточна двотабірна політична епоха. До того таборів було три, проте від 2004 й досі будь-яка спроба центризму жорстоко карається політичним відмиранням.
Помаранчевіння тоді відбувалось чи не більшими темпами ніж зараз без жодних воєн з Росією. Між виборами 2002 й 2004 помаранчеві відхопили кілька областей і непогано залізли на південний схід, де раніше мало було на що сподіватися.
Я переконаний, що якби у помаранчевих не був такий вдалий кандидат(за пам'ять про прем'єрство Ющенка, на яке випав економічний ріст, голосувало чимало навіть відвертих ватників), або якби Кучма не виставив такого зовсім ніякого спадкоємця, то голубі б перемогли. Й відповідно помаранчі прийшли до влади лише у 2010-му. Може такий розвиток подій й пішов би Україні на користь, виходячи з того що шатань б не було: відібрати владу у голубих довелося б лише один раз.
Хоча часто вважається що поділ на північний захід і південний схід виник у 2002 році, це явно не так. Перше місце Нашої України у 2002 на тій же Сумщині - то так як перше місце ОБ у Дніпропетровській зараз. Голубі просто були більш роздробленими, комуністи, СДПУ(о), Єда й всілякі Вітренки сумарно мали більше, не говорячи вже що СПУ то теж по суті явно голуба сила(та електоральний попередник популістів типу Ляшка).
Взагалі, слід зробити найближчим часом й карти по виборах 2002, а поки зробив кілька карт за грудень 2004, рівно 10 років тому:


Карта на якій розмір адмінодиниці пропорційний сумарній кількості голосів(клікабельно):

Така карта трохи краще дає уявлення про результат виборів ніж стандартна, адже та ж найбільша Одеська область - це регіон де майже половина області проживає у облцентрі. Себто якщо на карті регіон представлено трьома десятками адмінодиниць, то по факту одна з них - це пів регіону. Подібна ситуація у Харківській та Миколаївській...
У найнаселеніших адмінодиницях підписано відношення голосів за Ющенка до суми голосів за Ющенка та Януковича. Що де загалом не складно здогадатись, основні контури легко вгадуються, найбільша адмінодиниця в кожній області - то звичайно ж облцентр. Проте про всяк випадок я зробив ще одну, де підписав основні міста:

На виборах 2004 було найсильніше протистояння між північним заходом та південним сходом. Угорці тоді голосували переважно помаранчево і найголубішим на Закарпатті був Хустський район. На півночі Житомирщини голубим був лише Коростень. Любешівський район не проявляв жодної симпатії до Янучара.
З іншого боку межа не йшла чітко по облкордоні, Ющенко добряче вгризся під Одесу, взяв 2 райони у Харківській, захопив чималий шмат Херсонщини.
Добре видно що електоральна географія України має глибоке коріння, наприклад Нікополь - постійно найпомаранчевіший закуток Дніпропетровської області.
В одночас різні регіони помаранчевіли з різною швидкістю. На карті можна бачити що найголубішим облцентром після Донбасу й Криму з відривом був Миколаїв(23%), тоді як Харків, Одеса та Запоріжжя були приблизно на одному рівні(~32%). Запоріжжя й Миколаїв помаранчевіли куди швидше Одеси та Харкова. Зараз Запоріжжя сильно виділяється з усіх цих міст, йдучи за Херсоном та Дніпром, а найголубішим є Харків.
Взагалі, як бачимо тоді помаранчеві були зовсім сільські, у містах центральної України набирали усюди менше ніж у селах. Це при тому що через не так багато часу центральноукраїнські міста навпаки стали виділятись на фоні околишніх сіл своєю підвищеною помаранчевістю.

Ну і ще дві карти...
Україна Ющенка:

Україна Януковича з Закарпаттям більшим за Галичину(половина тієї Галичини львівські росіяни):
Subscribe

 • Пропаганда

  Антиросійська пропаганда 1940-го року в США "Російський павук сидить на земній кулі й вишукує більше жертв": Дуже цікаво наскільки правдивою й…

 • Ціни на російський газ по країнах

  Інтерактивна карта цін на російський газ по країнах Європи. Не важко помітити як Росія формує ціну на газ і наскільки вона у неї ринкова.…

 • Настрої на Донбасі...

  В Слов'янську зараз майданять... вимагають приєднання до Росії знести пам'ятник Леніну... Все-таки світогляд в частині…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 57 comments

 • Пропаганда

  Антиросійська пропаганда 1940-го року в США "Російський павук сидить на земній кулі й вишукує більше жертв": Дуже цікаво наскільки правдивою й…

 • Ціни на російський газ по країнах

  Інтерактивна карта цін на російський газ по країнах Європи. Не важко помітити як Росія формує ціну на газ і наскільки вона у неї ринкова.…

 • Настрої на Донбасі...

  В Слов'янську зараз майданять... вимагають приєднання до Росії знести пам'ятник Леніну... Все-таки світогляд в частині…